betine giriş betine

Kayatürk: “Esnaf Fiyat Politikasını Mutlaka Gözden Geçirmeli"

AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Van esnafının kente gelen turistlere yönelik uyguladığı fiyat politikasını gözden geçirmesi gerektiğini belirterek, “En acımasız denetim müşterilerinindir” dedi.

Siyaset Yayın: 25 Haziran 2024 - Salı - Güncelleme: 25.06.2024 10:59:00
Editör -
Okuma Süresi: 4 dk.
Google News

Dokuz günlük Kurban Bayramı tatili dolayısıyla meclis çalışmalarına verilen arayı fırsat bilerek zamanını memleketi Van’da geçiren AK Parti Van Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu Başkanı Burhan Kayatürk, hem partililerle bayramlaştı hem de vatandaşları dinleyerek sorun ve taleplerini birinci ağızdan dinledi. Tatil boyunca toplumun tüm kesimleri ile bir araya gelmeye çalışan Kayatürk; çarşı, pazarı dolaşırken bayram tatilini geçirmek için Van’a gelen İranlı turistlerle de sohbet etme fırsatı buldu.

 

“Kente gelen turistlerin yüzde 80’i İranlı”

Türkiye ile İran’ın yüzyıllardır iki kardeş ülke olarak yaşadığını ifade eden Kayatürk, örf, adet ve akrabalık bağlarıyla bunun bütünlendiğini ifade etti. İranlı turistlerin ilk tercih ettiği ülke Türkiye ve ilk tercih ettikleri şehir ise Van olduğunun altını çizen Kayatürk, “İranlılar tatillerini burada geçiriyorlar. Van halkı için İranlı turistler velinimettir. Van’a gelen turistlerin yüzde 80’ini İranlılar oluşturuyor” dedi.

“Müşterinin denetimi acımasız olur”

Günümüzün tüketicilerinin her zaman daha iyi bir alış veriş yapmayı, daha iyi hizmeti daha düşük fiyata almayı istediğini anlatan Kayatürk, “Van esnafı özellikle İranlı turistlerin gelmesini istiyorsa mutlaka fiyat politikasını gözden geçirmelidir. Devlet denetim yapıyor mutlaka yapmalıdır. Ancak en acımasız denetim müşterinindir. Müşteri devlet gibi ceza kesmez, müşteri cezası farklıdır. Müşteri alış verişi keserek cezalandırır” diye belirtti.  

 

“İranlı turistler alternatifsiz değil”

İranlı turistlerin alternatifsiz olmadığının da altını çizen Kayatürk, ülkesinde çıkan İranlıların ilk önceliği her hangi bir engele takılmadan eğlenebilmek olduğunu vurgulayarak, “İranlı turistler için Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan gibi ülkeler her zaman birer alternatiftir. Türkiye’ye geldiklerinde de İstanbul, İzmir ve Antalya ile Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi’ndeki diğer iller birer alternatiftir. Sonuçta kıt imkanlarla tatil yapmak isteyen İranlı turistler için alternatif çoktur. Hiçbir yer ve mekan vazgeçilmez değildir”

 

“Müşteri kaliteli hizmeti ucuza almak ister”

Van’ın çok yakın oluşundan dolayı İran’a girişleri yasak olan sanatçıları buraya getirdiklerini söyleyen Kayatürtk, “Van’ın hem İran’a çok yakın oluşu, hem deniz denilen bir göle sahip oluşu İranlı turistler için bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Ancak Vanlı esnaflar bu fiyat politikasını değiştirmez, fiyat artışını durdurmaz ve bazı İranlı turistlerin, ‘Esnafın, yabancı turistlere ayrı, yerli turistlere ise ayrı fiyat tarifesi uyguluyor’ şeklindeki uygulamalarına son vermezse turist alış verişi keser. Her gün biraz azalan İranlı turist gelmez olur” ifadelerini kullandı.

 

Gelen her turistin, bir turizm elçisi olduğunu dile getiren Kayatürk konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “İyi yaparsak iyi, kötü yaparsak kötü anlatırlar. Eğer turizmin artmasını istiyorsak, şehrimize gelen turistlere iyi davranmamız gerekiyor. İyi hizmet vermemiz gerekiyor. Geleceğe dönük hareket ederek, buradan giden turistlerin ülkelerinden yeni turistlerle şehrimize dönmelerini sağlamalıyız”

 

Kayatürk, ziyaretlerinin ardından aile kabristanlığını da ziyaret etti.

#
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.