301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
21 Temmuz 2022 - Perşembe 10:25
 
Nasıl bir insan tipi yetiştirmeliyiz?
Mukaddes Yıldırım
 
 

İnsan diyoruz…

İnsan büyük bir varlık, insan yaratıcısıyla ünsiyet kurabilen muhlis bir varlıktır. Bu yüzden yetiştireceğimiz insan, hatta yeni kuşak gençlerinin akli selim, kalbi selim olmalıdır. İnsan yetiştirmek bizim vazifemizdir. Nasıl bir insan tipi yetiştirmeliyiz?

 

Kuşak kavramı ağırlıklı olarak ebeveynlerin evlatlarına olan mesafesi olarak tanımlarsak, kuşaklar arasında 20-25 yıllık mesafe olduğunu ileri sürebiliriz. Toplumumuzun değişim hızına maalesef yetişemiyoruz. Kuşaklar arasındaki mesafede haliyle daralıyor. Bu durum ülkemize, toplumumuza ve geleceğimize olumsuzluklar katmakta olduğunu yaşayarak görüyoruz. Belki de bu çirkin bataklığa battıklarının bir keyif olduğunu düşünen gençlerimiz mevcuttur. Her kuşak kendi doğruları ile olayları değerlendirdiği vakit, kuşaklar arasında ciddi derecede iletişimsizlik meydana geldiği görülmüştür.

 

  Kuşaklar arasında oluşan yaş farkını göz ardı ederek nitelikli insan olmayı ve sonrasında nitelikli insan yetiştirmeyi hedeflemeliyiz. Yetiştirilecek gençler öncelikle “Çağdaş” olmalı, sorgulayıcı olmalı, araştırmacı, katılımcı, paylaşımcı, iletişim becerisi olmalı, inisiyatif alan ve sorumluluk sahibi insan modelleri olmalı. Ve bu farkındalığı en çok bizler aşılamalıyız. Çağdaş gençler yetiştirmek için eğitim sistemimiz; düşünmeyi, öğrenmeyi ve bilgiye ulaşabilmeyi ön plana çıkarmak olmalı, sadece bilgi depolayan olmamalı.

 

  Gençlerimizi geleceğe hazırlamak için onları öğrenmeyi seven, yenilikçi ve yaratıcı olan, ekip çalışmasından haz duyan, toplumsal sorumluluk sahibi bireyler olarak yetiştirmeliyiz. Teoride değil uygulamalı bir eğitim sistemi mevcut kılınmalıdır. Akıl ve kalbin bir bütün olup beraberce hareket edip güzel yerlere, ahlaki yerlere erişebilmesi mümkündür.

Çünkü sadece aklı kullanıp kalbi hiçe saymak mümkün değildir. Akıl ve kalp bir birini destekleyen bir melekedir.

 

  Tüm bunların sonucunda bizleri geleceğe taşıyacak olan gençlerimiz ile sürdürülebilir refaha erişebilme imkanımız olacaktır.

 

 
Etiketler: Nasıl, bir, insan, tipi, yetiştirmeliyiz?,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv Arama
Haber Yazılımı