301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Ekim 2017 - Pazartesi 09:09
 
Halk ozanları Ercişli Emrah ve Erzurumlu Emrah şölenle anıldı
Van’ın Erciş ilçesinde yaşayıp vefat eden halk ozanı Ercişli Emrah ile Tokat’ın Niksar ilçesinde vefat eden Erzurumlu Emrah, düzenlenen şölenle anıldı.
Kültür Haberi


 

Van’ın Erciş ilçesinde kaymakamlığın öncülüğünde ‘Ercişli Emrah’tan Erzurumlu Emrah’a Kültür Sanat ve Şiir Şöleni' gerçekleştirildi. Ercişli Şair Gökmen Sakin'in organizesinde Kaymakamlık Konferans Salonu'nda düzenlenen şölende konuşan Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan VekiliMehmet Şirin Yaşar, doğunun en büyük kültür, sanat ve medeniyet başkentiVan’ın ilçesi olan Erciş’te böyle bir etkinliği düzenlemekten mutluluk duyduklarını söyledi.

 

Erciş’in en önemli değerlerinden birisinin de Ercişli Aşık Emrah olduğunu anlatan Yaşar, “Ercişli Emrah, bizim gönlümüzde, beynimizde tartışmasız bir taht sahibi iken, maalesef Türkiye gündeminde yeterince tanınmamakta, bilinmemekte. Bu tanınmamak ve bilinmemekteki en büyük etkenlerden biri de şüphesiz Ercişli Emrahımızın yine bu toprakların çok büyük değeri olan Erzurumlu Emrah ile karıştırılmış olmasıdır. Gelecek yıldan itibaren Van Yüzüncü Yıl Üniversitemizin de büyük destekleriyle Ercişli Aşık Emrah’ı hak ettiği yere hep birlikte getirerek tüm insanlığa tanıtacağız. Buradan Niksar halkına da ilçem ve şahsım adına sevgi ve saygılarımı iletiyorum” dedi.


Prof. Dr. Saim Sakaoğlu ise, Ercişli Emrah’ a ait olduğu iddia edilen mezar taşının 80’li yıllarda Erciş’e geldiğinde bir türlü kendisine gösterilmediğini belirterek, “Ercişli Emrah ile Erzurumlu Emrah’ın dilleri çok farklıdır. Yaşadığı yüz yıl farklıdır. Erzurumlu Emrah, medrese eğitimi aldığı için aruz vezniyle hece ile şiirler yazmış. Ercişli Emrah ise sade bir Türkçe ile kendi bölgesine has bir Türkçe ile şiirlerini yazmıştır. Ağız özellikleri başlıca ayırıcı özelliğidir. Erzurumlu Emrah, 20 yaşlarda Erzurum’u terk ederek Orta Anadolu’ya gitmiş, dolayısıyla çocukluğunda, gençliğinde öğrenemediği Erzurum ağzını şiirlerinde pek yansıtamamıştır. Ama Ercişli Emrah’ın bütün ömrü Erciş ve çevresinde geçtiği için bu bölgenin dil özelliklerini son derece iyi yakalamıştır. Ercişli Emrah’ın bir özelliği de ‘Selvihan’ adlı sevgilisiyle aralarında geçtiği kabul edilen ve ortaya konulan hikayenin kahramanı olmasıdır. Erzurumlu Emrah ile herhangi bir hikaye söz konusu değildir. Aralarındaki başlıca farkları bu şekilde sıralayabiliriz”şeklinde konuştu.

 


Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya da yaptığı konuşmasında, Erciş halkının gösterdiği misafirperverlik için teşekkür etti. Her iki Emrah’ın da türkülerinin bugün ülke kültürüne hizmet ettiğini belirten Kapankaya, gelecek yıl Niksar’da düzenlenecek şölene Erciş halkını davet etti.


Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan da Erciş’in güzel insanlarının kenetlenmiş olmasının kendilerini ziyadesiyle memnun ettiğini belirterek, “İnşallah gelecek yıl ekim ayında düzenleyeceğimiz ‘Erzurumlu Emrah’tan Cahit Külebi’ye’ şölenimize Ercişli Emrahımızı da katarsak burada kurduğumuz gönül bağını devam ettiririz diye düşünüyorum. Danişmentler'in başkenti Niksar’da sizleri ağırlamak bizleri onurlandıracaktır” dedi.

 


Konuşmaların ardından yurdun dört bir köşesinden gelen şair ve ozanlar, Ercişli Emrah ile Erzurumlu Emrah’ın şiir ve türkülerini seslendirdiler. Şölende ayrıca daha önceden ilçede görev yapan eski Erciş Kaymakamı, Eskişehir Vali Yardımcısı Aslan Avşarbey de yazdığı bir şiiri seslendirdi. Şölenin sonunda emeği geçen akademisyen, şair ve yazarlara plaket takdim edildi.

Kaynak: Editör: Van Objektif
 
Etiketler: Halk, ozanları, Ercişli, Emrah, ve, Erzurumlu, Emrah, şölenle, anıldı,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv Arama
Haber Yazılımı